Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC sunflower seed baguette
Properties
| product number | 0226 |
| Packing group | fresh |
| Weight | 350g |
| Dimensions | B: 8cm L: 50cm H: 5cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast |
| nutrition claims | source of fibre |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | no |
| allergens present | gluten, wheat, barley, milk |
| may contain traces of | rye, oat, kamut, spelt, egg, almonds, hazelnuts, walnuts, soy, nuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste, taste of sunflower seeds |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | oblong, brown, with seed topping |
| topping | sunflower seeds |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | 0226 |
| Weight | 350g |
| Dimensions | B: 8cm L: 50cm H: 5cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast |
| nutrition claims | source of fibre |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | no |
| allergens present | gluten, wheat, barley, milk |
| not present as an ingredient | rye, oat, kamut, spelt, shellfish, egg, fish, peanuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, soy, nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste, taste of sunflower seeds |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | oblong, brown, with seed topping |
| topping | sunflower seeds |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |