Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC baguette multigrain sourdough
traditional multigrain baguette based on 10 grainsProperties
| product number | EP0496 |
| Packing group | frozen |
| Weight | 315g |
| Dimensions | B: 7cm L: 50cm H: 5cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | source of fibre, vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, rye, oat, barley, spelt, soy, sesame |
| may contain traces of | kamut, egg, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | flavour rich of seeds and grains |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | Brown baguette with multigrain topping |
| topping | multiseeds (oat flakes, flax seeds, sesame seeds, sunflower seeds) |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Thaw the product. Bake for 8-9 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | EP0496 |
| Weight | 315g |
| Dimensions | B: 7cm L: 50cm H: 5cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | source of fibre, vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, rye, oat, barley, spelt, soy, sesame |
| not present as an ingredient | kamut, shellfish, egg, fish, peanuts, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | flavour rich of seeds and grains |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | Brown baguette with multigrain topping |
| topping | multiseeds (oat flakes, flax seeds, sesame seeds, sunflower seeds) |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Thaw the product. Bake for 8-9 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |