Range
Filter
Authentic baguette made in the French way with liquid sourdough, longer resting and rising times and baked on a stone floor. Baguette with a very airy, aromatic crumb and a fine, very crispy crust.
‹Back to overview
ORGANIC baguette sourdough
Typical french vegan baguette with liquid sourdough and baked on a stone floor.Authentic baguette made in the French way with liquid sourdough, longer resting and rising times and baked on a stone floor. Baguette with a very airy, aromatic crumb and a fine, very crispy crust.
Properties
| product number | EP0722 |
| Packing group | MAP |
| Weight | 300g |
| Dimensions | B: 8cm L: 35cm H: 6cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley |
| may contain traces of | rye, oat, kamut, spelt, egg, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic with slight sourdough taste |
| smell | aromatic and natural, light sourdough scent |
| appearance | baguette, beige-brown with incision |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Take the product out of the packaging a few minutes before use. Bake for 10 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | EP0722 |
| Weight | 300g |
| Dimensions | B: 8cm L: 35cm H: 6cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley |
| not present as an ingredient | rye, oat, kamut, spelt, shellfish, egg, fish, peanuts, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic with slight sourdough taste |
| smell | aromatic and natural, light sourdough scent |
| appearance | baguette, beige-brown with incision |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Take the product out of the packaging a few minutes before use. Bake for 10 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |