Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC spelt baguette
Organic baguette based on spelt and sourdough. Baked on stone.Properties
| product number | EP0528 |
| Packing group | vrac |
| Weight | 265g |
| Dimensions | B: 7cm L: 48cm H: 4cm |
| grain type | spelt |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley, spelt |
| may contain traces of | rye, oat, kamut, egg, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste, slightly acid |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | crunchy baguette, beige-brown with incision |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Bake for 8-9 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | EP0528 |
| Weight | 265g |
| Dimensions | B: 7cm L: 48cm H: 4cm |
| grain type | spelt |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley, spelt |
| not present as an ingredient | rye, oat, kamut, shellfish, egg, fish, peanuts, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste, slightly acid |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | crunchy baguette, beige-brown with incision |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Bake for 8-9 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |