Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC olive twist
baguette with olives and oreganoProperties
| product number | 0205 |
| Packing group | fresh |
| Weight | 210g |
| Dimensions | B: 6cm L: 33cm H: 4cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley |
| may contain traces of | rye, oat, kamut, spelt, egg, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | taste of olives, typical taste of baguettes |
| smell | aromatic, spiced aroma |
| appearance | twisted baguette with olives |
| topping | without decoration |
| This is a seasonal product. | summer |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | 0205 |
| Weight | 210g |
| Dimensions | B: 6cm L: 33cm H: 4cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 200-600g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley |
| not present as an ingredient | rye, oat, kamut, spelt, shellfish, egg, fish, peanuts, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | taste of olives, typical taste of baguettes |
| smell | aromatic, spiced aroma |
| appearance | twisted baguette with olives |
| topping | without decoration |
| This is a seasonal product. | summer |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |