Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC white ficelle
A mini baguette with a neutral taste, ideal as appetizer or on a waiting plate.Properties
| product number | EP0226 |
| Packing group | frozen |
| Weight | 40g |
| Dimensions | B: 4cm L: 18cm H: 3cm |
| grain type | rye, wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | <50g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, rye |
| may contain traces of | oat, barley, kamut, spelt, egg, almonds, hazelnuts, walnuts, soy, milk, nuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | neutral, slightly sour |
| smell | neutral, natural smell of bread |
| appearance | beige with flour topping |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Thaw the product. Bake for 4 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | EP0226 |
| Weight | 40g |
| Dimensions | B: 4cm L: 18cm H: 3cm |
| grain type | rye, wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | <50g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, rye |
| not present as an ingredient | oat, barley, kamut, spelt, shellfish, egg, fish, peanuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, soy, milk, nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | neutral, slightly sour |
| smell | neutral, natural smell of bread |
| appearance | beige with flour topping |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Thaw the product. Bake for 4 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |