Range
Filter
‹Back to overview
ORGANIC vegan tapas baguette
A traditional crispy baguette with a typical taste, ideal for tapas or a little dish.Properties
| product number | EP0606 |
| Packing group | MAP |
| Weight | 4 x 70g |
| Dimensions | B: 5cm L: 21cm H: 3cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 50-100g |
| vegan | yes, certified with vegan logo |
| allergens present | gluten, wheat |
| may contain traces of | rye, oat, barley, kamut, spelt, egg, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, sesame |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | fine, pointy mini baguette |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Take the product out of the packaging a few minutes before use. Bake for 5 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | EP0606 |
| Weight | 4 x 70g |
| Dimensions | B: 5cm L: 21cm H: 3cm |
| grain type | wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | long shelf life |
| weight category | 50-100g |
| vegan | yes, certified with vegan logo |
| allergens present | gluten, wheat |
| not present as an ingredient | rye, oat, barley, kamut, spelt, shellfish, egg, fish, peanuts, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sesame, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic taste |
| smell | aromatic and natural |
| appearance | fine, pointy mini baguette |
| topping | without decoration |
| baking method | bake off |
| preparation advice | Take the product out of the packaging a few minutes before use. Bake for 5 minutes in a preheated oven at 200°C. Allow to cool before consuming. During baking, pay attention not to bake the bread too dark-brown. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |