Range
Filter
Organic spelt piccolo with seeds and grains, made in the French way and baked on a stone floor. Piccolo baguette with an airy crumb and a fine crispy crust. With rich topping and incorporation of seeds and grains.
‹Back to overview
ORGANIC spelt-wheat piccolo with seeds and grains
Organic spelt piccolo with seeds and grains, made in the French way and baked on a stone floor. Piccolo baguette with an airy crumb and a fine crispy crust. With rich topping and incorporation of seeds and grains.Organic spelt piccolo with seeds and grains, made in the French way and baked on a stone floor. Piccolo baguette with an airy crumb and a fine crispy crust. With rich topping and incorporation of seeds and grains.
Properties
| product number | 0188 |
| Packing group | |
| Weight | 130g |
| Dimensions | B: 8cm L: 18cm H: 6cm |
| grain type | spelt, wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 100-200g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley, spelt, sesame |
| may contain traces of | rye, oat, kamut, egg, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts |
| not present as an ingredient | shellfish, fish, peanuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic with light sourdough taste, grains |
| smell | aromatic and natural, light sourdough scent |
| appearance | artisan picollo seeds and grains |
| topping | mix of rolls with different decoration |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |
Properties
| product number | 0188 |
| Weight | 130g |
| Dimensions | B: 8cm L: 18cm H: 6cm |
| grain type | spelt, wheat |
| raising agent | yeast and sourdough |
| nutrition claims | vegan |
| short or long shelf life | short shelf life |
| weight category | 100-200g |
| vegan | yes |
| allergens present | gluten, wheat, barley, spelt, sesame |
| not present as an ingredient | rye, oat, kamut, shellfish, egg, fish, peanuts, soy, milk, nuts, almonds, hazelnuts, walnuts, cashews, pecan nuts, Brazil nuts, pistachio nuts, macadamia nuts, celery, sulfite, molluscs, lupine, mustard |
| flavour | authentic with light sourdough taste, grains |
| smell | aromatic and natural, light sourdough scent |
| appearance | artisan picollo seeds and grains |
| topping | mix of rolls with different decoration |
| baking method | baked |
| preparation advice | The bread is ready for consumption. |
| general info | Our products are made in a bakery that also processes gluten, milk, egg, nuts, soya and sesame. Be sure to check the information on the product label or the product information available at your local shop when buying this product. Belgian, 100% organic bakery, certified by BE-BIO-02. |